Právo, rubrika Fit servis; 13.6.2000; Petr Veselý

Co všechno léčí včelí produkty

Praktická lékařka MUDr. Jana Hajdušková běhala po zahradě s pinzetou. Snažila se do ní chytit včelu. Když se jí to podařilo, přiložila ji řidičovi sanitky k nejbolestivějšímu místu na tenisovém lokti. Muž se nechal přesvědčit, že zkusí tuto svéráznou terapii. Včela ho do určeného místa bodla. Loket po včelím jedu otekl, do druhého dne splaskl a bolest v něm během několik dní zmizela.

Ten příběh se stal před patnácti roky. Řidič má od té doby pokoj od bolestí v lokti. MUDr. Hajdušková, která je včelařkou po svém otci, přišla na tuto originální metodu náhodou, když ji včela bodla do nejbolestivějšího místa tenisového lokte, který si dva roky marně léčila. A za pár dní se bolest ztratila. Včely pomohly i jejímu dalšímu pacientovi. Měl trvale oteklý kotník poté, co si ho několikrát podvrtl. Klasická léčba nezabírala. Dva dny po sobě dostal muž do kotníku po dvou žihadlech. Do týdne byl otok pryč.

"Včelí jed způsobí v zasažené tkáni překrvení," vysvětluje MUDr. Hajdušková pravděpodobnou příčinu úspěchu této terapie. "Díky tomu se v něm zrychlí metabolismus a dojde k odplavení škodlivých látek. Jde o popudovou léčbu, kdy stimulujeme organismus k tomu, aby si pomohl sám. Je ji však možné použít pouze u lidí, kteří nemají alergickou reakci na včelí žihadlo."

Léčba včelím jedem však není všelék. Má svá omezení. Není vhodná u lidí vyčerpaných a přetížených stresem, u těhotných žen, u lidí se zvýšenou teplotou a u nemocných, kteří trpí nedostatečností srdce nebo ledvin.

Pomáhá při léčbě rakoviny

Pacientce s rakovinou prsu se po ozařování a hlavně po chemoterapii začal zhoršovat krevní obraz. To je bohužel běžný průvodní jev této radikální léčby, která narušuje tvorbu krve. Léčba se kvůli tomu musí nejednou přerušit, což přináší řadu komplikací už tak dost komplikované situace pacienta. MUDr. Hajdušková navrhla ženě, aby každé ráno zkusila sníst polévkovou lžíci medu a tabletku multivitamínu. Tato jednoduchá rada jí kupodivu pomohla. Krevní obraz se udržel v únosných parametrech, takže nemusela chemoterapii přerušit.

"Med obsahuje železo, které podporuje krvetvorbu, téměř v ideální formě," řekla Právu MUDr. Hajdušková. "Tělo ho dokáže využít skoro stoprocentně. Proto jsem řadě pacientů, kteří chodili do nemocnice na chemoterapii, doporučila, aby ráno snědli lžíci medu a vitamíny. Mívali pak lepší hodnoty krevní obrazu než ti, kteří med nejedli."

Ušetříte za minerály

Med je zajímavý tím, že kromě selenu obsahuje téměř všechny stopové minerály i s jejich blahodárnými účinky. Spousta lidí kupuje přípravky s minerály za drahé peníze v lékárnách. Netuší, že je mohou koupit mnohem levněji v medu. Jak důležité mohou být tyto látky, to lze ilustrovat třeba na draslíku. Například při chřipce, kdy se nám zvýší teplota a potíme se, dochází k jeho ztrátě a právě ta je příčinou bolesti ve svalech. Pokud se tato ztráta prohlubuje, dochází ke svalovým křečím a v krajním případě dokonce k poruchám srdeční činnosti, protože i srdeční sval potřebuje pro svůj správný chod dostatek tohoto prvku. Proto je vhodné podávat zejména malým dětem při horečnatých onemocněních, při zvracení nebo při průjmech vlažný čaj s medem, případně šťávu z kompotu, která draslík také obsahuje.

Na nespavost a další potíže

Jedna polévková lžíce medu, kterou sníme hned po ránu, může být užitečnou pomocí při celé řadě potíží: při nadýmání, žaludečních vředech, zácpě nebo průjmu, při onemocněních jater, žlučníku a žlučových cest, při vleklém zánětu žaludku, dvanácterníku nebo sliznice tlustého střeva... Výborně se hodí na léčbu drobných popálenin. Posiluje také imunitní systém a je zdrojem okamžité energie při fyzickém a psychickém vyčerpání. Večer je vhodné jíst med na nespavost, nervozitu, podrážděnost nebo neklidný spánek. Podrobné vysvětlení, u jakých potíží má pozitivní efekt, najdete v knize MUDr. Hajduškové Včelí produkty očima lékaře. Nekoupíte ji v knihkupectví, ale v prodejnách s včelařskými potřebami.

Med není lék

"U včelích produktů musíte vždycky zkusit, jestli vám nehrozí alergická reakce nebo dokonce alergický šok," zdůrazňuje lékařka. "Nejlepší je, když zkoušku uděláte pod dohledem doktora. Samotný med je přirozená potravina a alergie na něj je proto vzácná." Je také potřeba zdůraznit, že nejen med, ale i včelí produkty nejsou léky, jsou to jen potraviny nebo potravinové doplňky s léčivými účinky. Pokud se totiž najde lékař, lékárník nebo včelař, který vám je doporučí, nevychází přitom z ověřených klinických studií, ale jen ze zkušeností našich předků.

Mateří kašička pomáhá při epilepsii

Třem dětem ve věku 5 - 10 let, které trpěly epileptickými záchvaty a braly na ně klasické léky, doporučila MUDr. Hajdušková med s mateří kašičkou. Ten jim po několika týdnech užívání překvapivě snížil frekvenci epileptických záchvatů. Zlepšila se jejich pozornost a ustoupily potíže s koncentrací. Děti na sebe přestaly strhávat pozornost a vyžadovat více péče. Prostě začaly být stejné jako ostatní, i pokud jde o běžné chování. Krátkodobé užívání včelí kašičky mívá pozitivní efekty tam, kde došlo k poškození centrálního nervového systému a mozku: po mrtvicích, při Parkinsonově nebo Alzheimerově chorobě a při roztroušené skleróze. Může pomoci ženám v přechodu a mužům s nezhoubným bujením prostaty. Je dobré ji vyzkoušet u depresí a duševních otřesů. Její stimulační účinky lze využít i u očistných kúr. Naopak není vhodné ji užívat, když si léčíte nádor prsu, dělohy nebo vaječníků. A nehodí se ani pro těhotné ženy.

Na opary s propolisem

Mladší syn MUDr. Hajduškové trpěl častými opary. Zovirax a další léky jeho stav jen mírnily. Zkusil si tedy natírat rty propolisovou tinkturou, hned jak ho začaly svědit (propolis je jeden z včelích produktů). Jeho potíže výrazně ustoupily. Po dvou letech této příležitostné léčby zmizely úplně. Dnes už s opary problémy nemá.

Surový propolis lze koupit v prodejně se včelími produkty. Pomáhá také při léčbě kuřích ok a prasklin na patách. Propolisové čípky, které vám připraví v lékárně, se spoustě lidí osvědčily při potížích s hemeroidy. Propolisové tablety jsou dobrou prevencí proti chřipce a pomáhají i v boji s paradentózou. Roztok s několika kapkami propolisové tinktury zmírní zánět nosohltanu nebo angínu. Pokud jde o léčení ekzémů, plísní a bércových vředů propolisem, je lepší se poradit s lékařem.

Senné rýmě lze medem předejít

Alergikovi, který míval sennou rýmu, poradila MUDr Hajdušková, ať jí med. Polévkou lžíci denně. A sice v období od listopadu do března. Když pak na jaře začala pylová sezóna, neobjevila se u chlapce přemrštěná, tedy alergická, reakce. Lékařka Právu vysvětlila proč: "Med obsahuje zrnka pylu v podprahovém množství. Zrnka se navíc nedostávají do dýchacího, ale do zažívacího traktu. Proto vyvolají přiměřenou tvorbu protilátek. Na jaře se pak u alergika často neobjeví alergická reakce na pyl nebo se projeví jen v malé míře. Je však nutné, aby šlo o med z té oblasti, kde alergik žije."

Jinak med uměle obohacený fermentovaným pylem může pomoci lidem po těžkých vyčerpávajících nemocích, po operacích nebo po úrazech. Posílí tělo také po srdečním infarktu, případně po mozkové mrtvici. A podpoří i lidi, kteří musí zvládat velké stresy a duševní vypětí. MUDr. Hajdušková ho zároveň doporučuje pacientům s vředovou chorobou dvanácterníku, u akutních i chronických onemocnění jater a při ateroskleróze. Lze ho užívat jako doplněk při zánětu prostaty, případně jejím zbytňování ve stáří.

Pozor na kvalitu

Pokud se rozhodnete užívat med nebo další včelí produkty k tomu, abyste zlepšili svůj zdravotní stav, je nutné koupit kvalitní výrobek. V běžných obchodech se velmi často prodává med, který má nejasný původ a problematickou kvalitu. Řada velkých dovozců míchá domácí medy s levnými z dovozu. Med, který pak stojí mezi 30 - 40 Kč za kilogram, určitě mezi kvalitní nepatří. Český svaz včelařů dává na medy, u kterých garantuje složení a kvalitu, známku. Ta může laikům usnadnit výběr. Naše medy jsou ceněné i v západní Evropě hlavně proto, že máme přísná veterinární a hygienická pravidla na užívání léčiv proti včelím nemocím.

seznam článků